Command Master Chief (September 16, 2010 - September 16, 2013) 
CMDCM (SW/AW) Foy M. Harris
Command Master Chief (September 2010 - September 2013)

A native of Flint, Michigan Master Chief Harris enlisted in the Navy on February 3, 1986. He attended boot camp at RTC Great Lakes, Illinois. Upon completion of recruit training, he attended GM A School at Naval Training Center, Great Lakes.

In November, 1986 Master Chief Harris reported aboard the Nuclear Cruiser, USS LONGBEACH (CGN-9), home ported in San Diego, CA. During his tour he advanced to the rank of Third Class Petty Officer and completed one Western Pacific deployment.

In April 1989 Master Chief Harris transferred to Fleet Training Center, San Diego and attended Mk 45 "C" School, earning the 0879 NEC and advanced to the rank of Second Class Petty Officer. Upon completion of "C" school in November 1989, he reported aboard the USS Tarawa(LHA-1) as the lead Gun Technician, in charge of two gun mounts. He completed one deployment in support of OPERATION DESERT STORM and earned his Enlisted Surface Warfare qualification.

In May 1992 Master Chief Harris transferred to Fleet Training Center, San Diego as a MK 45, 5/54 Gun Instructor. He was designated Course Coordinator for all Minor Caliber Course's of Instruction and Ship's Self Defense Engagement Weapons and Tactics. During his tour he was advanced to the rank of First Class Petty Officer and selected as lead Gunner for the Precom Unit, USS BENFOLD(DDG-65).

In August 1995 Master Chief reported to the Precom unit USS BENFOLD(DDG-65) in Pascagoula, Ms, for work ups, sea trails and sail around to San Diego in March 1985. During his tour he was advanced to the rank of Chief Petty Officer and designated as Gun Div LCPO. He completed two deployments in support of Gulf War Operations, conducting numerous boarding's as Assistant Boarding Officer for VBSS and numerous Bridge watches as one of two enlisted OOD's underway.

In December 1999 Master Chief was hand selected as the E-6 and Below Gunner Mate Detailer, Naval Personnel Command in Millington, TN. He was directly responsible for providing sound career counseling, guidance and placement of over 4000 GM's through out the Atlantic Fleet and overseas. During his tour at NPC he was advanced to the rank of Senior Chief Petty Officer.

After Attending the Senior Enlisted Academy in February 2003 Senior Chief Harris reported aboard the USS Belleau Wood (LHA-3) as the Weapons Department Leading Chief Petty Officer, responsible for the safe distribution of more than 850 tons of ammunition during a western pacific deployment in support of IRAQI Freedom. His duties also included the overseeing of all command Anti-Terrorism/ Force Protection training and certifications which earned him his 5th NAM. He also had the bitter sweet pleasure of decommissioning BELLEAU WOOD and removing her Ensign during evening colors on her last day of active service in Sept 2005.

In October 2005 Master Chief Harris reported to precom unit USS MAKIN ISLAND(LHD8) as the Weapons Dept LCPO, where he was responsible for the commissioning, sea trials and fitting out of the ship. During his short tour at the precom unit he was advanced to the rank of Master Chief Petty Officer and transferred to Center for Surface Combat Systems in September 2006. As Senior Enlisted Leader he was directly responsible for the management, professional development and counseling of 178 military and civilian instructors who provided training which ensured readiness throughout the entire U.S. Fleet.

Master Chief Harris's personal awards include the Navy and Marine Corps Commendation Medal (4 awards) and Navy and Marine Corps Achievement Medal (five awards).

 NEWS

LSD 47
VBSS Prep Course
Extended Docking Phased Maintenance Availability (EDPMA)
Amphibious Assault Vehicle Returns to USS Rushmore (LSD 47) During DAWN BLITZ 2011 Exercises
USS RUSHMORE (LSD 47) Garrett Collings at Chief's Promotion Ceremony
USS Rushmore COC
USS RUSHMORE LSD 47
USS Rushmore sailors during the second installment of SBTT
Midshipmen On USS Rushmore
Brigadier General Luis Gomez of Colombian Marine Corps and distinguished guests visit USS RUSHMORE (LSD 47)
Fleet Week San Diego 2011
USS Rushmore Conducts At Sea
USS Rushmore (LSD 47) Homecoming May 14, 2013

 Served with...

US Navy Recruiting | No Fear Act | FOIA | USA.gov | US Navy | US Marine Corps | Navy Reserves | Individual Augmentee | Veterans Crisis Line | Vote This is an official United States Navy Website. This US Government system is subject to monitoring. Please read our Privacy Policy and Section 508/Accessibility Statement.

The appearance of external hyperlinks does not constitute endorsement by the United States Department of Defense, or the United States Department of the Navy of the linked web sites, or the information, products or services contained therein. For other than authorized activities such as military exchanges and Morale, Welfare and Recreation (MWR) sites, the United States Department of Defense, the Department of the Navy  does not exercise any editorial control over the information you may find at these locations. Such links are provided consistent with the stated purpose of this DoD web site.

Share