Executive Officer  
Captain Michael W. Baze
Executive Officer

Captain Baze is a San Antonio native and earned a Bachelor of Arts in Biology from Rice University. He commissioned through Aviation Officer Candidate School in 1990 and was designated a Naval Aviator in 1992.

While at Helicopter Anti-Submarine Squadron Light (HSL) 45 in San Diego from June 1993 to June 1996, he deployed twice to the Arabian Gulf aboard USS Antietam (CG 54) and USS Harry W. Hill (DD 986). His first shore tour was at HSL-41 in San Diego from July 1996 to March 1998 as a flight instructor and as squadron operations and administrative officer.

Captain Baze served as the Aide to the President, Board of Inspection and Survey in Norfolk from April 1998 to August 1999. He earned a Master of Science in National Security Affairs and completed the Naval War College's Non-Resident Command and Staff Program at the Naval Postgraduate School in Monterey, Calif. from 1999 to 2001. He also served as an associate fellow on the CNO’s Strategic Studies Group in Newport, R. I. at that time. He again served at HSL-41 from September 2001 to June 2002 as a flight instructor and administrative officer.

He served at HSL-47 in San Diego from June 2002 to October 2004 as the Safety and Naval Air Training and Operating Procedures Standardization (NATOPS) Officer, Det. FIVE Officer in Charge (OIC) on USS Princeton (CG 59). During this time he also served as maintenance officer, overseeing the transformation of HSL-47 from a detachment-based unit to the “Bravo to Sea” concept - the first deployment of an SH-60B Seahawk helicopter squadron as a test bed for future MH-60R Seahawk helicopter operations.

He served on the Joint Staff in Washington, D.C. from January 2005 to November 2006 first as an action officer in the J-3 Joint Operations Division, and then as Aide to the Chairman of the Joint Chiefs of Staff.

He served as executive and commanding officer of HSL-45 in San Diego from August 2007 to February 2010. During his tenure, HSL 45 was awarded the Battle “E” twice, the Golden Wrench Award for excellence in maintenance, the CNO Safety Award and the Commander, Pacific Fleet (COMPACFLT) Retention Excellence Award for three consecutive years.

From March 2010 to February 2012 he served as the deputy director for aviation distribution and head air combat placement officer at Naval Personnel Command in Millington, Tenn .

He currently serves as PCU AMERICA (LHA 6) executive officer and is authorized to wear the Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal (three awards), Air Medal, Navy and Marine Corps Commendation Medal (five awards), Navy Achievement Medal (three awards), and multiple joint, unit and campaign awards.
US Navy Recruiting | No Fear Act | FOIA | USA.gov | US Navy | US Marine Corps | Navy Reserves | Individual Augmentee | Veterans Crisis Line | Vote This is an official United States Navy Website. This US Government system is subject to monitoring. Please read our Privacy Policy and Section 508/Accessibility Statement.

The appearance of external hyperlinks does not constitute endorsement by the United States Department of Defense, or the United States Department of the Navy of the linked web sites, or the information, products or services contained therein. For other than authorized activities such as military exchanges and Morale, Welfare and Recreation (MWR) sites, the United States Department of Defense, the Department of the Navy  does not exercise any editorial control over the information you may find at these locations. Such links are provided consistent with the stated purpose of this DoD web site.

Share