USS Port Royal
The Will to Win
Command Master Chief (June 16, 2010 - March 16, 2013) 
Master Chief Matthew M. Murphy
Command Master Chief (June 2010 - March 2013)

Master Chief Murphy is a native of Burbank, California and grew up in Rockton, Illinois. He graduated from Rock Valley College, Rockford, Illinois in 1982 with an Associates of Applied Science in Aviation Maintenance Technology. He graduated Recruit Training at Recruit Training Command, San Diego, California in October 1983.

His initial sea assignment was in USS New Jersey (BB 62) as a member of Main Battery Fire Control Division from June 1984 until November 1988. During this tour USS New Jersey (BB 62) was deployed twice to the Western Pacific. Master Chief Murphy then reported to Navy Recruiting District Chicago where he served as a Recruiter in Navy Recruiting Station Oaklawn, Illinois and Recruiter in Charge in Navy Recruiting Station Tinley park, Illinois.

In May 1992 Master Chief reported to USS John Hancock (DD 981) where he served as Division Leading Petty Officer of the Combat Systems Gunnery Division until January 1996. During this time USS John Hancock deployed to the Mediterranean Sea, Red Sea, and South America. Upon completion of his duties in USS John Hancock (DD 981) Master Chief Murphy reported to Service School Command Great Lakes, Illinois. At Service School Command Master Chief served as an Instructor and Instructor in Charge of MK 86 Gun Fire Control System “C” school from January 1996 until March 1999.

Master Chief Murphy then reported for sea duty in USS Ticonderoga (CG 47) and served as Gunnery Division LCPO and Ordnance Officer from March 1999 until June 2002. USS Ticonderoga (CG 47) took part in Atlantic and Pacific UNITAS deployments as well as Operation Noble Eagle in September and October 2001.

Master Chief Murphy transferred to USS McFaul (DDG 74), and was assigned as Combat Systems Maintenance Manager from October 2002 until December 2006. USS McFaul (DDG 74) deployed twice to the Arabian Gulf and won the Battle “E” three times during his tour. In 2006 he was advanced to the rank of Master Chief Petty Officer.
In December 2006 he reported to Commander Navy Personnel Command where he served as Surface Combat Systems Leading Chief Petty Officer and Fire Controlman E7 to E9 Detailer from January 2007 until February 2010. Master Chief reported to USS Port Royal (CG 73) in June 2010. He assumed the responsibilities of Command Master Chief of Port Royal in July 2012.

Master Chief Murphy’s personal decorations include the Navy Meritorious Service Medal, Navy Commendation Medal and Navy Achievement Medal.

 NEWS

USS Port Royal (CG 73) arrives in Seattle to participate in the 61st annual Seattle Seafair Navy Week
Hawaii-based surface Navy and other combatant units participated in Koa Kai 11-2
LTJG Nicole Lobecker, USS Port Royal (CG 73) Ship Handler of the Year for 2010
USS Port Royal (CG 73) passes by the Waianae Mountains
USS Port Royal (CG 73)
USS Port Royal (CG73)
USS Port Royal (cg73)

 Served with...

US Navy Recruiting | No Fear Act | FOIA | USA.gov | US Navy | US Marine Corps | Navy Reserves | Individual Augmentee | Veterans Crisis Line | Vote This is an official United States Navy Website. This US Government system is subject to monitoring. Please read our Privacy Policy and Section 508/Accessibility Statement.

The appearance of external hyperlinks does not constitute endorsement by the United States Department of Defense, or the United States Department of the Navy of the linked web sites, or the information, products or services contained therein. For other than authorized activities such as military exchanges and Morale, Welfare and Recreation (MWR) sites, the United States Department of Defense, the Department of the Navy  does not exercise any editorial control over the information you may find at these locations. Such links are provided consistent with the stated purpose of this DoD web site.

Share