Captain Ken Coleman
Commodore


Captain Ken Coleman hails from Vestal, New York. A Political Science and History major, he graduated from the State University of New York at Binghamton in May of 1990. He then received his commission from Officer Candidate School, Newport Rhode Island, in October of 1990 and completed the Surface Warfare Officers School Division Officer Course.

His first assignment was aboard USS CLIFTON SPRAGUE (FFG 16) from August 1991 through July 1994 where he served as Communications Officer, Main Propulsion Assistant, Electronics Material Officer and Boarding Team Leader. Next he served aboard USS MONTEREY (CG 61) from August 1994 through May 1996 as Navigator and Administrative Officer. His first shore tour was at NROTC Unit, State University of New York Maritime College from June 1996 through July 1998. During this time he earned his Master of Arts in American History from Fordham University in Bronx, NY. Next he attended Department Head School and served aboard USS JOHN PAUL JONES (DDG 53) as Chief Engineer from May 1999 through November 2000.

He commanded USS SQUALL (PC 7) from February of 2001 through May 2002 where he completed a counter-narcotics deployment to the Caribbean and Eastern Pacific followed by surge Homeland Defense patrols in response to the September 11th attacks. From June 2002 through May 2003, he served on the staff of Commander Naval Surface Forces, U.S. Pacific Fleet, as Engineering and Damage Control Training Officer (N71). He completed a tour as Executive Officer in USS PRINCETON (CG 59) from December 2003 through March 2005. He next served as Chief Staff Officer for Amphibious Squadron SEVEN from May 2005 through September 2006 which included a Humanitarian Assistance deployment in USNS MERCY (T-AH 19).

He next reported as Executive Officer for USS INDEPENDENCE (LCS 2) in September 2006. He commissioned the ship, fleeted-up and commanded INDEPENDENCE Blue Crew from April 2010 through October 2011 conducting critical Mine Warfare Mission Package testing. Following this command tour, he served as Operations Officer (N3) for Carrier Strike Group ONE from November 2011 to December 2012 and completed a Western Pacific/Arabian Gulf deployment in USS CARL VINSON (CVN 70). He then served as LCS Requirements Officer (N8B) on the staff of Commander, Naval Surface Forces, U.S. Pacific Fleet from January through November 2013. CAPT Coleman reported as Executive Officer for USS NEW YORK (LPD 21) in February 2014 and fleeted-up to command NEW YORK from May 2015 through October 2016 completing deployments to the FIFTH and SIXTH Fleet operational theaters. He reported for duties as Commodore, Afloat Training Group Pacific in November 2016.

His personal decorations include the Legion of Merit, Meritorious Service Medal (7 awards), Navy Commendation Medal (7 awards) and the Navy Achievement Medal (2 awards). He was recognized as an Atlantic Fleet Shiphandler of the Year for 1995 and received the Navy League Leadership Award from Department Head School in 1998.


 

US Navy Recruiting | No Fear Act | FOIA | USA.gov | US Navy | US Marine Corps | Navy Reserves | Individual Augmentee | Veterans Crisis Line | Vote This is an official United States Navy Website. This US Government system is subject to monitoring. Please read our Privacy Policy and Section 508/Accessibility Statement.

The appearance of external hyperlinks does not constitute endorsement by the United States Department of Defense, or the United States Department of the Navy of the linked web sites, or the information, products or services contained therein. For other than authorized activities such as military exchanges and Morale, Welfare and Recreation (MWR) sites, the United States Department of Defense, the Department of the Navy  does not exercise any editorial control over the information you may find at these locations. Such links are provided consistent with the stated purpose of this DoD web site.