Commander (June 7, 1975 - July 31, 1976) 
Vice Admiral Emmett Tidd
Commander Naval Surface Force, U.S. Pacific Fleet (June 1975 - July 1976)

Emmett Hulcy Tidd was born in Shreveport, Louisiana, on October 6, 1923. He graduated from Central High School, Oklahoma City, Oklahoma, then attended the University of Oklahoma at Norman, from which he received the degree of Bachelor of Science in 1945. He enlisted in the U. S. Naval Reserve as an Apprentice Seaman in December 1942 and while at the University of Oklahoma was a member of the Naval Reserve Officers Training Corps Unit. Upon graduation, he was commissioned Ensign in the U. S. Naval Reserve, February 24, 1945.  He transferred from the Naval Reserve to the U. S. Navy in November 1953 while serving in the rank of Lieutenant.

After receiving his commission in 1945, he had duty training a pre-commissioning crew of the destroyer Gyatt at Norfolk, Virginia, and upon commissioning of the USS Gyatt (DD-712), July 2, 1945 joined her as First Lieutenant. Tidd was detached from the Gyatt in March 1946 and released from active duty.

Ordered into active naval service for the Korean hostilities, Tidd reported in August 1950 for duty on the USS Frank E. Evans (DD-752) which was re-commissioned on September 15, 1950 and arrived in January 1951.  From March 1952 to April 1954, Tidd was in the Officer Procurement Office in the Bureau of Naval Personnel, Navy Department, Washington, D. C.  After that he served as Operations Officer on the destroyer USS Radford (DDE-446) then as Antisubmarine Warfare Officer and Gunnery Officer on the Staff of Commander Escort Destroyer Squadron ONE.  In November 1956 Emmitt Tidd assumed command of the USS FORCE (MSO-455) and was engaged in special operations in the Pacific and Atlantic.  From August 1958 to June 1959 Tidd attended the Command and Staff Course at the Naval War College., Newport, Rhode Island and from July 1959 to April 1961 he served in the strategic Plans Division, Office of the Chief of Naval Operations, Navy Department.

On May 3, 1961 he was promoted to the rank of Commander and assumed command of the destroyer USS Richard B. Anderson (DD-786). In April 1963 CDR Tidd took command of the guided missile destroyer USS Charles F. ADAMS (DDG-2) and in July 1964 was detached to return to the Office of the Chief of Naval Operations for duty in the Strategic Plans Division.  In June 1968 Captain Tidd assumed command of the destroyer tender USS Everglades (AD-24).  In May, 1969 he reported as Chief of Staff and Aide to then Commander United States Naval Forces, Vietnam, Vice Admiral Zumwalt.  After that tour of duty, Captain Tidd took command of the newly modernized guided missile cruiser, USS Columbus (CG-12) in Norfolk. In May 1970 he was selected for promotion to Rear Admiral and his orders to USS Columbus were changed: to report to the CNO, for duty, Washington, DC.

In June 1970 Rear Admiral Tidd became Special Assistant to the Chief of Naval Operations and the Vice Chief of Naval Operations for Decision Coordination, Navy Department.  In August 1971 he assumed command of Cruiser Destroyer Flotilla SIX, and while deployed to the Sixth Fleet he was embarked in the USS America (CV-66) as Commander Task Group 60.2 and CTG 502.2.  On 5 April 1972 he assumed command of the Navy Recruiting Command with orders to "prepare for the end of the draft and commence recruiting the All Volunteer Force."

On March 5, 1974 Rear Admiral Tidd was promoted to Vice Admiral. He continued to serve as Commander, Navy Recruiting command until relieved in May 1975.  On 7 June 1975 Vice Admiral Tidd assumed Command of the Naval Surface Force, US Pacific Fleet. During this period, the final consolidation of all Cruisers, Destroyers, Frigates, Amphibious, Mine Warfare, Service Force Ships, Tenders and Repair Ships, the Special Forces (SEALS), and Amphibious Warfare Schools of the Pacific Fleet, were all consolidated under one Command: the Commander Naval Surface Force, U. S. Pacific Fleet. When the task of consolidating the Naval Surface Forces, Pacific Fleet was completed, Admiral Tidd requested retirement. After over 33 years of service, he was retired from the Navy on 31 July 1976 with the permanent rank of Vice Admiral.

Vice Admiral Tidd was awarded the following during his career: Distinguished Service Medal with two Gold Stars, the Legion of Merit and the Navy Commendation Medal with two Gold Stars and Combat "V", the Navy Unit Commendation Ribbon with star, the Naval Reserve Medal; American Campaign Medal; World War II Victory Medal; China Service Medal; National Defense Service Medal with bronze star; Korean Service Medal with three stars; United Nations Service Medal; and the Vietnam Service Medal.

 
US Navy Recruiting | No Fear Act | FOIA | USA.gov | US Navy | US Marine Corps | Navy Reserves | Individual Augmentee | Veterans Crisis Line | Vote This is an official United States Navy Website. This US Government system is subject to monitoring. Please read our Privacy Policy and Section 508/Accessibility Statement.

The appearance of external hyperlinks does not constitute endorsement by the United States Department of Defense, or the United States Department of the Navy of the linked web sites, or the information, products or services contained therein. For other than authorized activities such as military exchanges and Morale, Welfare and Recreation (MWR) sites, the United States Department of Defense, the Department of the Navy  does not exercise any editorial control over the information you may find at these locations. Such links are provided consistent with the stated purpose of this DoD web site.

Share