Skip Ribbon Commands
Skip to main content

 

Captain Corey J. Keniston
Executive Officer

Click for high resolution

Corey Keniston hails from, Texas. He earned a Bachelor of Arts in History from Texas A&M and was commissioned through their NROTC program in 1993.

His first sea tour was as an Engineering Division Officer on board USS KALAMAZOO (AOR 6), homeported in Norfolk, Virginia.

In 1996, CAPT Keniston transferred to his second sea tour as Combat Information Center Officer on board USS VICKSBURG (CG 69), homeported in Mayport, Florida.

For his first shore assignment, he was the Course Supervisor for the Force Air Defense Warfare Commander’s Course at the Aegis Training and Readiness Center in Dahlgren, Virginia. During this tour he earned his Masters of Science in Education from Old Dominion University.

His two Department Head sea tours, as Weapons Officer and then Combat Systems Officer, were on board USS BUNKER HILL (CG 52) homeported in San Diego, California from March 2001 to February 2004.

CAPT Keniston’s second shore tour was at the Pentagon from March 2004 through September 2005. He worked within the Surface Warfare Operations and Requirements (OPNAV N76) as the in-service and advanced Radar Section Head. Additionally, he served as Flag Aide to Deputy Chief of Naval Operations, Operations and Requirements N6/7.

His next sea tour was as Executive Officer of USS VELLA GULF (CG 72), homeported in Norfolk, Virginia, from February 2006 to October 2007.

Serving again in the Pentagon, this time on the Joint Staff (J-3/EUCOM/NATO Desk) from 2007 to 2009, he coordinated NATO and partner contributions to the International Security Assistance Force in Afghanistan.

Returning to sea, CAPT Keniston served as the Commanding Officer of USS ARLEIGH BURKE (DDG 51), homeported in Norfolk, Virginia. He oversaw the Navy’s first Destroyer Modernization project, participated in Exercise Joint Warrior, and deployed to the Gulf of Aden as part of Standing NATO Maritime Group 2 for operations Ocean Shield conducting out of area operations for counter piracy.

After command, he moved to Rome, Italy where he attend the NATO Defense College. Graduating in the top 10 percent of his class, he was selected to remain in Europe to serve as a Special Assistant to the Supreme Allied Commander Europe/Commander European Command.

Captain Keniston reported to USS Bataan (LHD 5) for duty as Executive Officer in May 2015.

His personal decorations include the Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal (2 awards), Navy and Marine Corps Commendation Medal (5 awards), Joint Service Achievement Medal, the Navy and Marine Corps Achievement Medal, and various unit and service awards.