USS JAMES E WILLIAMS


LCDR EDMUND J. HANDLEY
Executive Officer

Biography Image   LCDR Edmund J. Handley enlisted in the Navy and reported to Recruit Training Command Orlando, Florida in September 1980.  After completing Propulsion Engineering Basics, Boiler Technician Class A and Advanced Technical Field schools, he reported to USS RANGER (CV 61) in May 1981.  There he was advanced to Second and First Class Petty Officer and remained on board until his separation in September 1986.  During the next two years, he attended the State University of New York at Stony Brook majoring in Mechanical Engineering.

         In October 1988, he re-enlisted and reported to the USS ACADIA (AD 42).  There he was advanced to Chief Petty Officer, earned his qualification as Steam Generating Plant Inspector, and graduated from San Diego City College earning Associate Degrees in Physical Science and Liberal Arts.  In April 1993, he transferred to Ships Immediate Maintenance Activity San Diego and was informed of his selection to the Navy’s Enlisted Educational Advancement Program in August 1994.  In June 1996, he graduated from San Diego State University Cum Laude earning a Bachelor of Science degree with Distinction in Mechanical Engineering.  In December 1996, he reported to the USS PELELIU (LHA 5) as Engineering Department LCPO.  In February 1998, he was selected as a Limited Duty Officer, and in May 1999, reported to USS THE SULLIVANS (DDG 68) as Main Propulsion Assistant.  In May 2002, he reported to Special Boat Squadron TWO as Patrol Coastal Maintenance Support Team Six (PCMST-6) Officer-in-Charge and led two teams that supported four forward-deployed Patrol Coastal ships in support of Operations Iraqi Freedom and Noble Eagle.  In June 2004, LCDR Handley was selected for lateral transfer to Surface Warfare Officer, and in May 2005, reported to USS NASSAU (LHA 4) as Main Propulsion Assistant.  In April 2007, LCDR Handley reported to USS GONZALEZ (DDG 66) as Chief Engineer.  In August 2008, LCDR Handley reported to Maritime Expeditionary Security Squadron TWO as Security Division Commander and led 225 personnel on an eight month deployment to Iraq.  There he was responsible for maritime security on Al Basra and Khawar Al Amaya (KAAOT) oil terminals.  While deployed, he trained eight platoons of Iraqi Marines and led the historic transition of KAAOT security operations to Iraq.  In June 2011, LCDR Handley graduated from Marine Corps University Command and Staff College earning a Master’s degree in Military Studies.  In August 2011, he reported to Patrol Coastal Squadron ONE as Chief Readiness Officer.  LCDR Handley assumed duties as Executive Officer on USS JAMES E WILLIAMS (DDG 95) in March 2013.   

         LCDR Handley’s is authorized to wear 12 Navy Commendation medals, four Navy Achievement medals, and various campaign and unit awards.

           LCDR Handley resides in the Deep Creek area of Chesapeake, VA with his wife Kathleen (a retired PSC) and daughters Meghan (21), a senior at University of Virginia, and Rachel (16), a junior at Grassfield High School.