USS OSCAR AUSTIN


CDR Brian J. Diebold 
Commanding Officer

Biography Image

Commander Brian J. Diebold is a native of Brownsburg, Indiana and enlisted in the Navy in 1988. He graduated from the University of South Carolina in 1995 and received a commission via the Enlisted Commisssioning Program.    

His first sea tour was aboard USS MOBILE BAY (CG 53) forward deployed in Yokosuka, Japan.  He served as Anti-Submarine Warfare Officer, Damage Control Assistant, and Navigator and participated in numerous multi-national operations and exercises.  In December 1997, Commander Diebold reported to USS BLUE RIDGE (LCC 19) where he served as the Main Propulsion Assistant.

In June 2000, Commander Diebold attended the Naval Post Graduate School in Monterey, California where he earned a Master’s of Science Degree in Information Technology Management.  

Commander Diebold reported to USS HALYBURTON (FFG 40) for his first Department Head assignment and served as the Combat Systems Officer from 2003-2005 where he completed an Eastern Pacific Counter-narcotics Deployment.   

In July 2005, Commander Diebold assumed command of USS HURRICANE (PC 3) in San Diego, California and completed a homeport shift in support of PATROL COASTAL CLASS SQUADRON consolidation to the east coast.  During the homeport transit, USS HURRICANE conducted several Theater Security Cooperation (TSC) port visits to various nations throughout the 4th Fleet Area of Responsibility (AOR).  In April 2006, Commander Diebold deployed to the 5th Fleet AOR and assumed command of USS SIROCCO (PC 6) in support of Operation Iraqi Freedom (OIF).  Under his command, SIROCCO conducted numerous Oil Platform defense patrols, coalition exercises, and participated in the first joint Iraqi Navy, Army, and Air Force exercise.  

In June 2007, Commander Diebold reported to United States Central Command in Tampa, Florida as an action officer assigned to the Maritime Branch, Current Operations Division, Operations Directorate (J3).  He later served as the Executive Assistant to the Chief of Current Operations.

In June 2009, Commander Diebold reported to Expeditionary Combat Readiness Command Norfolk, VA for a Global War On Terrorism Support Assignment (GSA).  He served as a United States Naval Forces Central Command Liaison Officer until June 2010.

Commander Diebold reported as Executive Officer in USS OSCAR AUSTIN (DDG 79) in February 2011 and assumed command in October 2012.

Commander Diebold’s personal awards include the Defense Meritorious Service Medal; Meritorious Service Medal; Navy Commendation Medal with four gold stars; Navy achievement Medal with 3 gold stars; and various unit, service, and campaign awards.