USS DONALD COOK


Commander Scott A. Jones 
Commanding Officer

Biography Image

CDR Jones was commissioned in December 1995 through the Naval Reserve Officer Training Corps at the University of Virginia where he earned a Bachelor of Science in Electrical Engineering.

After 6 months TAD at the UVa NROTC Unit, CDR Jones reported to Surface Warfare Officer School in Newport, RI for the Division Officer Course during the summer of 1996.

He served as the Repair Division Officer in USS INDEPENDENCE (CV 62) homeported in Yokosuka, Japan from December 1996 through October 1998.  From November 1998 through August 2000, he served as the Combat Information Center Officer and Electronic Warfare Officer in USS STUMP (DD 978).  He was then selected for the Washington DC Internship Program where he eared a Masters of Arts in Organizational Management through George Washington University while serving as an action officer for six months on the staff of OPNAV N765 Theather Air Warfare and then one year on the Joint Staff, J-7 Operational Plans and Joint Force Development.

CDR Jones attended the Department Head Course at Surface Warfare Officer School from July 2002 to April 2003 and then went on to serve as the Chief Engineer for USS PORTER (DDG 78) from May 2003 to November 2004. He next reported to Commander, Destroyer Squadron TWO (CDS-2) where he served as the Material Officer (N4) from December 2004 to November 2006.

In December 2006, CDR Jones reported to OPNAV N43 in Washington, DC where he served as an action officer and resource sponsor for Joint and Fleet Training. During his final year there, he became a plankholder of the Navy’s Energy Office and drafted SECNAV’s Energy Strategy.

From January 2009 to February 2011, CDR Jones worked in the Office of the Deputy Under Secretary of the Navy (Plans, Policy, Oversight and Integration) where he served as the Deputy Military Assistant, providing military assistance and advice to the Deputy Under Secretary of the Navy in regard to general national security, foreign policy, intelligence oversight and DoD's maritime domain awareness.

From March through October 2011, CDR Jones completed the PXO/PCO training pipeline enroute to USS DONALD COOK (DDG 75) where he relieved as the Executive Officer on 17 October 2011.  He relieved as the Commanding Officer, USS DONALD COOK (DDG 75) on 10 May 2013.