Skip Ribbon Commands
Skip to main content

 

Commander Thomas E. Cunningham III
Executive Officer

Executive Officer's Biography

CDR Cunningham was born and raised in Florida. He was awarded a four year NROTC scholarship to attend the University of Florida where he earned a Bachelor of Arts Degree in Political Science.  CDR Cunningham received his commission in 2001.

His first tour of duty was aboard USS Cape St George (CG 71), where he served as the Electrical Officer.  In January of 2004, CDR Cunningham reported to the USS Laboon (DDG 58), and later to DDG Crew Lima, where he served as the Navigator on the USS Laboon (DDG 58), USS Gonzalez (DDG 66), and USS Stout (DDG 55) for the East Coast DDG Crew Swap Experiment.   
 
CDR Cunningham’s tour ashore was as the Weapons, Anti-Terrorism, and Training Officer of Maritime Expeditionary Security Squadron FOUR.
 
In January 2009, CDR Cunningham reported to USS McFaul (DDG 74) and served until December 2011 as the Weapons Officer fleeting up to the Combat Systems Officer.  
 
CDR Cunningham assumed Command of PATROL COASTAL CREW INDIA in June 2012, which transitioned to USS Monsoon (PC 4) in August 2013.
 
CDR Cunningham reported to Coastal Riverine Squadron FOUR in July 2014, as the Officer in Charge of the Riverine, and MKVI Patrol Boat Company.
 
CDR Cunningham became the XO onboard the USS Laboon (DDG 58) in December 2017.
 
CDR Cunningham’s awards include the Meritorious Service Medal, Navy Commendation Medal; Army Commendation Medal; Navy Achievement Medal and various unit and service awards.