Skip Ribbon Commands
Skip to main content


Commander Justin R. Hodges
Executive Officer
Click for high resolution

CDR Hodges is a nuclear surface warfare officer who hails from the Republic of the Philippines, and raised in a Navy family. He is a 1997 graduate of the United States Naval Academy.

After graduation, he completed Surface Warfare Officer School and reported to USS STETHEM (DDG 63) in May 1998. CDR Hodges was the First Lieutenant for a Middle East Force (MEF) Deployment. He completed his tour and reported to Naval Nuclear Power School in October 1999.

Following six months of classroom training and six months of nuclear prototype training, he reported to USS NIMITZ (CVN 68) in November 2000. His tour onboard NIMITZ included completion of Refueling Complex Overhaul (RCOH) and successful completion of two Operational Reactor Safeguards Examinations (ORSE) as the Reactor Mechanical Division Officer. He completed his Engineer’s Exam prior to transferring to the Office of Naval Intelligence.

From there, he completed Department Head School and a tour as Operations Officer, USS McFAUL (DDG 74) from August 2005 to December 2006. During that time McFAUL completed various exercises and certification and deployed with ENTERPRISE Carrier Strike Group in support of Operation Enduring Freedom.

CDR Hodges then served as Reactor Training Assistant in USS HARRY S TRUMAN (CVN 75) from January 2007 until January 2009. After receiving a Master of Arts in National Security and Strategic Studies from the U.S. Naval War College, CDR Hodges reported to Joint Forces Command (JFCOM) for duty as an Observer/Trainer on the Joint Forces Deployable Training Team.

Following his joint tour, CDR Hodges entered the Career Intermission Pilot Program (CIPP) to offset his operational tours from those of his wife. After 19 months in the CIPP, he returned to active duty at Air Forces, Atlantic (AIRLANT) for duty as the Force Reactor Training Assistant.