Undersea Warfare The Official Magazine of the U.S. Submarine Force

Summer 2004 Cover of Undersea Warfare Magazine

On the Cover

Masthead

Submit Feedback

Submit An Article

Summer 2004/Archives

U.S. Submarine... Beacause Stealth Matters

Departments

Washington Watch

Downlink

Operational Depth

Ships At Sea

Letters to the Editor

Features

6th Annual Undersea Warfare Photo Contest Winners

Former Commander-in-Chief Christens PCU Jimmy Carter

Hard-charging and Persistent: The Crew of PCU Virginia Looks Ahead

Pacific Reach 2004
U.S. Foreign Navies Practice Submarine Rescue, Foster Cooperation and Improve Interoperability

SSGN Conversions: Embodying the Sea Power 21 Vision

Heading North!
Traveling the Artic Region, U.S. Submarines Find Adventure, New Challenges, and New Friends

Saviors and Suppliers: World War II Submarine Speacial Operations in the Phillippines

RIMPAC 2004
Enhances Stability and Increases Interoperability in the Pacific Rim

Those in Peril - the S-5 Incident

Bringing Science to Life
Teaching Science Using Submarine Technology and the ex-USS Narwhal (SSN-671)

2004 Force Organization Map

Submarine Force Links

Director, Submarine Warfare

Commander, Naval Submarine Forces

Commander, Submarine Force Pacific Fleet

Navy News Stand

Undersea Warfare Photo Contest

 

 

Undersea Warfare 2003 CHINFO Merit Award

Downlink

Qualified For Command

LCDR Andrew Gainer
USS Florida (SSGN-728)

LCDR Eric Severseike
USS Michigan (SSBN-727)

LCDR Brian Sittlow
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(B)

LCDR Justin Richards
USS Alaska (SSBN-732)(B)

LCDR Charles Cone
USS Pennsylvania (SSBN-735)(G)

LCDR Kevin Schmidt
USS Parche (SSN-683)

LCDR Christopher Buziak
USS Olympia (SSN-717)

LCDR Lee Sisco
USS La Jolla (SSN-701)

LCDR Christopher Nash
USS Montpelier (SSN-765)

LCDR Michael Varney
USS Topeka (SSN-754)

LCDR Dennis Robertson
USS Pennsylvania (SSBN-735)(B)

LCDR Richard Webb
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(B)

LCDR Douglas Adams
USS Bremerton (SSN-698)

LT Gell Pittman
USS Alabama (SSBN-731)(B)

Qualified Surface Warfare Supply Corps Officer

LT Erik Naley
USS Frank Cable (AS-40)

LTJG Steven Peters
USS Frank Cable (AS-40)

Qualified Surface Warfare Medical Department Officer

CDR Rowland Mccoy
USS Frank Cable (AS-40)

LCDR Lloyd Sloan
USS Frank Cable (AS-40)

Changes of Command

USS City of Corpus Christi (SSN-705)
CDR Marc W. Denno relieved
CDR Robert J. Schmidt

USS Georgia (SSGN-729)
CDR John Tammen relieved
CDR Chris Ratliff in a
Crew Consolidation Ceremony

USS San Francisco (SSN-711)
CDR Kevin G. Mooney Relieved
CDR Paul A. Povlock

USS Kentucky (SSBN-737)(B)
CDR Paul Skarpness relieved
CDR Ronald Melampy

USS Michigan (SSGN-727)
CDR Thomas Calabrese relieved
CDR Dietrich Kuhlmann
In a Crew Consolidation Ceremony

 

Command Stand-Up

Naval Submarine Support Center (NSSC) Bangor Stand-Up –
CDR Peter Dawson
NSSC Bangor will be the central point in the Northwest for submarine administrative and support functions, with specific areas of responsibility to include personnel, medical, legal, chaplain, supply, combat systems, material, communications, and waterfront operations.

CSS-19 Stand-Up –
CAPT Derek Hesse
COMSUBRON-19 will oversee the operational and pre-deployment training and certification of assigned submarines and ensure each is maintained at optimum readiness to support assigned missions. Ships assigned to CSS-19 are USS Georgia (SSGN-729), USS Alabama (SSBN-731), USS Alaska (SSBN-732), and USS Nevada (SSBN-733).

Qualified Surface Warfare Officer

ENS George Grovner III
USS Frank Cable (AS-40)

CWO3 Raymond Spann
USS Frank Cable (AS-40)

ENS Samuel Merritt
USS Frank Cable (AS-40)

ENS Alex Torres
USS Frank Cable (AS-40)

CWO2 David Moriarity
USS Frank Cable (AS-40)

LT Lawrence Upchurch
USS Frank Cable (AS-40)

LTJG Bryan Robertson
USS Frank Cable (AS-40)

CWO2 Clyde Wright
USS Frank Cable (AS-40)

Line Officer Qualified in Submarines

TJG Mike Amerine
USS Bremerton (SSN-698)

LTJG Adam Kuehne
USS Pennsylvania (SSBN-735)(G)

LTJG David Amondson
USS Nevada (SSBN-733)(B) 

LTJG Jason Labani
USS Kentucky (SSBN-737)(G)

LTJG Daniel Attaway
USS Kentucky (SSBN-737)(G) 

LT Toby Lentz
USS Maine (SSN-)

LTJG David Bailey
USS Topeka (SSN-754) 

LTJG William Lewis
USS Helena (SSN-725)

LTJG Charles Balka
USS Topeka (SSN-754) 

LTJG Matthew Lewis
USS Santa Fe (SSN-763)

LTJG Brett Bateman
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(G) 

LTJG Mark Longhi
USS Tucson (SSN-770)

LTJG Timothy Berthold
USS Salt Lake City (SSN-716) 

LTJG Matthew Luff
USS Nevada (SSBN-733)(B)

LTJG Richard Betancourt
USS Topeka (SSN-754) 

LTJG Jeremy Mabe
USS Alabama (SSBN-731)(B)

LTJG Kevin Boss
USS Charlotte (SSN-766) 

LTJG Jose Martinez
USS Portsmouth (SSN-707)

LTJG Todd Bowie
USS Providence (SSN-719) 

LTJG Mark Mitchell
USS Nebraska (SSBN-739)(G)

LTJG Kenneth Brandt
USS Pittsburgh (SSN-720) 

LTJG James Moffitt
USS Honolulu (SSN-718)

LTJG William Bundy
USS Portsmouth (SSN-707) 

LTJG Michael Monaghan
USS Los Angeles (SSN-688)

LTJG Robert Carr
USS Greeneville (SSN-772) 

LTJG Matthew Myers
USS City of Corpus Christi (SSN-705)

LTJG Gregory Cizin
USS Alabama (SSBN-731)(B) 

LTJG Derrick O’Brien
USS Bremerton (SSN-698)

LTJG Robert-Earl Clark
USS Salt Lake City (SSN-716) 

LTJG Joseph Patterson
USS Cheyenne (SSN-773)

LTJG Kenneth Cooke
USS Boise (SSN-764) 

LTJG Michael Piasant
USS Maine (SSBN-741)(G)

LTJG Jeffrey Degroot
USS Connecticut (SSN-22) 

LTJG Scott Pickford
USS Bremerton (SSN-698)

LTJG David Duke
USS Portsmouth (SSN-707) 

LTJG Jeffery Poirier
USS Greeneville (SSN-772)

LT Brian Earp
USS Nevada (SSBN-733)(B) 

LTJG Joshua Powers
USS Providence (SSN-719)

LTJG Alexander Fleming
USS San Francisco (SSN-711) 

LTJG James Prouty
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(G)

LTJG Eugene Gard
USS Bremerton (SSN-698) 

LTJG Earon Rein
USS Topeka (SSN-754)

LTJG Robert Garis
USS Olympia (SSN-717) 

LTJG Kevin Richardson
USS Nebraska (SSBN-739)(G)

LTJG Leete Garrett
USS Topeka (SSN-754) 

LTJG James Richie
USS Alabama (SSBN-731)(B)

LTJG Robert Gautier
USS Parche (SSN-683)

LTJG Marshall Riggal
USS San Juan (SSN-751)

LTJG Christopher Gregson
USS Alabama (SSBN-731)(G)

LTJG Brandon Shafer
USS Maine (SSBN-741)(G)

LTJG Steven Grossman
USS Greeneville (SSN-772)

LTJG Jason Smith
USS Alabama (SSBN-731)(G)

LTJG Nathan Hall
USS Nevada (SSBN-733)(B)

LTJG Joshua Stewart
USS Louisville (SSN-724)

LTJG Christopher Hall
USS Topeka (SSN-754)

LTJG Kevin Stilow
USS Albany (SSN-753)

LTJG Curtis Hamilton
USS Nevada (SSBN-733)(B)

LTJG Steven Stivers
USS Nevada (SSBN-733)(G)

LTJG William Harley
USS Columbus (SSN-762)

LTJG Adam Thomas
USS Montpelier (SSN-765)

LTJG Justin Hawkins
USS Greeneville (SSN-772)

TJG Meng Tia
USS Pasadena (SSN-752)

LTJG Christopher Hedrick
USS Cheyenne (SSN-773)

LTJG Craig Toney
USS La Jolla (SSN-701)

LTJG Marc Hensley
USS Santa Fe (SSN-763)

LTJG Steven Van Cott
USS Columbia (SSN-771)

LTJG Jonathan Higgins
USS Michigan (SSGN-727)

LTJG Mark Vennekotter
USS City of Corpus Christi (SSN-705)

LTJG Matthew Hoffmann
USS Nevada (SSBN-733)(G)

LTJG Michael Vodehnal
USS San Francisco (SSN-711)

LTJG Kenneth Holland
USS Buffalo (SSN-715)

LTJG Jonathan Ward
USS Michigan (SSGN-727)

LTJG Keith Hout
USS Alaska (SSBN-732)(G)

LT John Waterston
USS Parche (SSN-683)

LTJG Corey Johnson
USS Houston (SSN-713)

LTJG Michael Wilcheck
USS Columbia (SSN-771)

LTJG Christopher Johnson
USS Maine (SSBN-741)

LTJG Michael Winn
USS La Jolla (SSN-701)

LTJG Sterling Jordan
USS Pasadena (SSN-752)

LT Joshua Wood
USS Jefferson City (SSN-759)

LTJG Brian Kilburn
USS Greeneville (SSN-772)

LTJG Thomas Woodward
USS Asheville (SSN-758)

LT Jonathon Kim
USS Topeka (SSN-754)

LTJG Kurt Young
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(G)

LTJG Eric Kirlin
USS Minneapolis-Saint Paul (SON-

LTJG Kevin Young
USS Nebraska (SSBN-739)(G)

LTJG Karl Kraut
USS Columbus (SSN-762)

LTJG Daniel Zuckschwerdt
USS Parche (SSN-683)

Limited Duty Officer Qualified In Submarines

LT Michael Anderson
USS Michigan (SSGN-727)

LT Nicholas Milano
USS Michigan (SSGN-727)

LCDR Edison Henry
USS Dolphin (AGSS-555)

LTJG Dean Whitehouse
COMSUBRON-1

Supply Corps Officer Qualified In Submarines

ENS Michael Aldrich
USS Kentucky (SSBN-737)(G)

LTJG Christopher Seifert
USS Asheville (SSN-758 

ENS Benjamin Powell
USS Greeneville (SSN-772 

 

Qualified Nuclear Engineer Officer

LTJG George Arnett
USS Houston (SSN-713)

LTJG Ramon Medina
USS Jefferson City (SSN-759)

LTJG Daniel Attaway
USS Kentucky (SSBN-737)(G)

LTJG Michael Mercado
USS Asheville (SSN-758)

LTJG Jonathan Beard
USS Michigan (SSBN-727)

LTJG Roger Montgomery
USS H. M. Jackson (SSBN-730)(B)

LTJG Kevin Boss
USS Charlotte (SSN-766)

LTJG Timothy Newberry
USS Ohio (SSGN-726)

LTJG Benjamin Britt
USS Pennsylvania (SSBN-735)(B)

LTJG Joseph Nold
USS Helena (SSN-725)

LT William Brooks
USS Asheville (SSN-758)

LTJG Michael Palmieri
USS Louisville (SSN-724)

LTJG Robert Carr
USS Greeneville (SSN-772)

LTJG David Payne
USS Alabama (SSBN-731)(G)

LTJG Philip Castellano
USS Asheville (SSN-758)

LTJG Wendel Penetrante
USS Bremerton (SSN-698)

LTJG Vincent Chen
USS Salt Lake City (SSN-716)

LTJG Jason Pepin
USS Nevada (SSBN-733)(G)

LTJG Hyun Chun
USS Ohio (SSBN-726)

LT Deryk Petersen
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(G)

LT Gregory Corder
USS Helena (SSN-725)

LTJG David Pray
USS Jefferson City (SSN-759)

LT Roger Cortesi
USS Pasadena (SSN-752)

LT Kenneth Princen
USS Parche (SSN-683)

LTJG Gustave Dahl
USS Georgia (SSBN-729)(B)

LTJG James Prouty
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(G)

LTJG Martin Dillon
USS Georgia (SSBN-729)

LTJG William Reed
USS La Jolla (SSN-701)

LTJG Jean Domercant
USS Los Angeles (SSN-688)

LTJG Thomas Resig
USS Alaska (SSBN-732)(B)

LTJG Eric Engelbrecht
USS Georgia (SSBN-729)(B)

LTJG Warren Ross
USS Charlotte (SSN-766)

LTJG Bryan Farmer
USS Pennsylvania (SSBN-735)(G)

LTJG Matthew Schell
USS Buffalo (SSN-715)

LTJG James Farrow
USS Cheyenne (SSN-773)

LT Micah Smith
USS San Francisco (SSN-711) 

LTJG Ryan Frommelt
USS Jefferson City (SSN-759)

LTJG Steven Stivers
USS Nevada (SSBN-733)(G)

LTJG Marcus Gioe
USS Chicago (SSN-721)

LTJG Jesse Stoffel
USS Michigan (SSGN-727)

LTJG David Grogan
USS City Of Corpus Christi (SSN-705)

LTJG Nicholas Stojanovich
USS Cheyenne (SSN-773)

LTJG Kostas Hatzidakis
USS Portsmouth (SSN-707)

LTJG Matthew Sutphen
USS Ohio (SSGN-726)

LTJG Ian Hildreth
USS Columbia (SSN-771)

LTJG Michael Thomas
USS Honolulu (SSN-718)

LTJG Gregory Johnson
USS Pennsylvania (SSBN-735)(B)

LTJG Scott Thompson
USS Ohio (SSGN-726)

LTJG Douglas Jonart
USS Pennsylvania (SSBN-735)(G)

LTJG Mark Tschechtelin
USS San Francisco (SSN-711)

LTJG Charles Kelly
USS Tucson (SSN-770)

LTJG Joseph Viera
USS Tucson (SSN-770)

LTJG Joshua King
USS Los Angeles (SSN-688)

LTJG Jon Walkwitz
USS Tucson (SSN-770)

LTJG Gregory Klos
USS Ohio (SSGN-726)

LTJG Jamie Weigandt
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(B)

LTJG Jason Labani
USS Kentucky (SSBN-737)(G)

LTJG Isak Wold
USS Louisville (SSN-724)

LTJG Joseph May
USS Pennsylvania (SSBN-735)(G)

LT Timothy Yanik
USS Louisville (SSN-724)

Special Recognitions

2004 Society of Professional Hispanic Engineers Award Winners

Hispanic In Technology Government Award
LCDR Eduardo Fernandez,
Executive Officer
USS Henry M. Jackson (SSBN-730)(B)

Copernicus Award
ETCS Tony Smith (SUBPAC)

Most Promising Engineer
LCDR Edward Robledo, Engineer
USS Maryland (SSBN-738)(B)

 

Congratulations to USS Frank Cable (AS-40) for Large Sea Winner in the 2003 Project Good Neighbor Flagship Award. The Project Good Neighbor Awards recognize shore, sea, and overseas commands for outstanding community service projects by presenting awards in five flagship sponsor categories: Personal Excellence Partnership; Health, Safety, and Fitness; Project Good Neighbor; Campaign Drug Free; and Environmental Stewardship.

Congratulations To USS Salt Lake City and USS Honolulu for their selection as Winner And Runner Up, respectively, in the 2004 Ney Food Service Awards Competition.

Winner
USS Salt Lake City (SSN-716)

Runner-Up
USS Honolulu (SSN-718)

LTJG Ruminski, Supply Officer (D)

LTJG Mina, Supply Officer (D)

ENS Wilson, Supply Officer (R)

LTJG Mark, Supply Officer, (R)

CSC Thompson, LCPO

CSC Gardner, LCPO

CS1 Tucker

CS1 Nevergall

CS2 Dabney

CS2 Degraff

CS2 Stephens

CS2 Morton

CS3 Martin

CS3 Medina

CS3 Moore

CS3 Stewart

CSSN Usher

CSSN Bozeman

CSSN Williams

CSSN Tatters

 

SN Montgomery

 

SN Parker

Downlink Next Page>>

Return to top