/subfor/csg2/PublishingImages/COMMAND%20LOGOS/LOGOS%20WEB/WebBannerSM2013.png

Commander, Submarine Group Two


 
 
Commander Jeffrey E. Lamphear
Commanding Officer

Commander Lamphear is a native of Livonia, Mich.  He received his commission in August 1996 following completion of a Bachelor of Science in Engineering Mechanics from the University of Wisconsin and Officer Candidate School in Pensacola, Fla. 

Commander Lamphear’s division officer tour was aboard USS PITTSBURGH (SSN 720) from July 1998 to February 2001.  During this tour, he completed two deployments to U.S. Central Command and European Command areas of operation.

Commander Lamphear then served on the staff of Commander, Destroyer Squadron FIFTEEN in Yokosuka, Japan from March 2001 to March 2003.  During this tour, he deployed three times, embarked on USS KITTYHAWK (CV-63), once to the Western Pacific and twice to U.S. Central Command.

Following completion of Submarine Officer Advance Course he reported to USS TOPEKA (SSN 754) as engineer officer from August 2003 to March 2006.  He completed two Western Pacific deployments, and was awarded the Vice Admiral Charles A. Lockwood Award for Submarine Professional Excellence.  During this tour, TOPEKA’s crew earned two Battle "Es" and two Engineering Excellence Awards.  Commander Lamphear then served as squadron engineer officer on the staff of Commander, Submarine Squadron FOUR from June 2006 to February 2008.

Commander Lamphear later served as executive officer of USS NORFOLK (SSN 714) from June 2008 to October 2010 where he completed a U.S. Central Command deployment.  During this tour, USS NORFOLK was awarded the Atlantic Fleet 2010 Arleigh Burke Fleet Award.  Commander Lamphear was then assigned to Navy Warfare Development Command.

Commander Lamphear is authorized to wear the Meritorious Service Medal, Navy Marine Corps Commendation medal (six awards), the Navy Marine Corps Achievement Medal (four awards), and various campaign and unit medals.

Commander Lamphear is married and has two children.