us_fleet_forces_header_1032x100.jpg

Coastal Riverine Squadron TWO


 
 

CDR Michael Witherspoon was born in Tuscaloosa, AL. He enlisted in the US Navy as a Machinist Mate Fireman Recruit in October 1986 and attended boot camp at RTC Great Lakes.

His first tour of duty was aboard USS McKEE (AS 41), where he served in Main Propulsion division until Mar 1992.  MM2 Witherspoon transferred to Naval Recruiting District (NRD) St. Louis and served as Recruiter–In-Charge (RINC) in East St. Louis, IL.   

MM1 Witherspoon was selected in the very first Seaman-to-Admiral Program in December 1994 and headed to Officer Candidate School in Pensacola, FL shortly thereafter.  He was commissioned as an Ensign in September 1995 and reported for his first tour of duty as an Officer aboard USS KIDD (DDG 993) as Electronics Warfare Officer, May 1996 - Feb 1998.  His follow-on Junior Officer tours were Auxiliaries and Electrical Officer aboard USS MERRIMACK (AOE 179) Feb 1998 – Oct 1998 and Main Propulsion Assistant aboard USS VELLA GULF (CG 72) Nov 1998 – Jun 2000.  He went on to attend Norfolk State University where he graduated and received a Bachelors of Science degree in Business Management Information Systems, Jun 2000 - May 2003. 

In March 2004, LT Witherspoon reported to USS GUNSTON HALL (LSD 44) and served an eighteen month tour as the Chief Engineer.  In October 2005, LCDR Witherspoon reported to Commander, Amphibious Squadron TWO where he served as Expeditionary Strike Group Operations (N3) and Materials Officer (N4), also serving as Chief Engineer for a period aboard USS OAK HILL (LSD 51).  In July 2007, he reported to Commander, Operational Test and Evaluations Force, where he served as an Operational Test Director. 

In Feb 2009, LCDR Witherspoon reported to Pre-commissioning Detachment GRAVELY (DDG 107) as the Executive Officer, which was later fully commissioned into service after its namesake, USS GRAVELY (DDG 107).

In FEB 2012, CDR Witherspoon reported to Maritime Expeditionary Security Squadron FOUR (MAREXSECRON 4), merging with Riverine Squadron ONE to form Coastal Riverine Squadron FOUR, home-ported out of Virginia Beach, Va.

In Aug 2012, CDR Witherspoon reported to Maritime Expeditionary Security Squadron TWO (MAREXSECRON 2) as Executive Officer, home-ported out of Portsmouth, Va. 

CDR Witherspoon assumed duties as the Commanding Officer, Coastal Riverine Squadron TWO, in April 2014.

CDR Witherspoon’s awards include the Navy Commendation Medal; Army Commendation Medal; Navy Achievement Medal and various unit and service awards.