Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 

Commanding Officer  |  Executive Officer   | Command Master Chief

 
CMDCM(SW) KEVIN W. PERRYMAN
Command Master Chief

 
 
A native of San Antonio, Texas, Command Master Chief (Surface Warfare) Kevin W. Perryman joined the service in April 1993. He completed Storekeeper ''A'' School in August 1993. 

 

His initial assignment was aboard USS Chosin (CG 65), stationed at Pearl Harbor, Hawaii. From September 1993 to April 1997, he served as the storeroom storekeeper in Stores Division and while on board, advanced to the rank of petty officer third class. 

 

From May 1997 through March 2000, He served as leading petty officer for Naval Intermediate Maintenance Facility Pearl Harbor, Pearl Harbor Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility, and Naval Supply Systems Command Fleet Logistics Center Pearl Harbor. At the end of his tour, he advanced to the rank of petty officer second class. 

 

In April 2000, he reported to USS Port Royal (CG 73) as a depot level repair clerk and hazardous material supervisor. He then was named stores division leading petty officer. In 2002, he was promoted to the rank of first class petty officer and assumed the duties as division officer for Stores Division. 

 

In 2004, he transferred to the Center for Naval Aviation Technical Training Detachment Kaneohe Bay as an instructor. While there, he received his Master Training Specialist Certification, received his Associates in Science in Occupational and Environmental Safety Management from Honolulu Community College and received an Associates of Arts in Business Administration and Vocational Technical Education from Coastline Community College. He was named leading petty officer in the detachment. In 2006, he was then promoted to the rank of Chief Petty Officer. 

 

In 2007, he transferred to the USS Lassen (DDG 82). While aboard Lassen, he served as Stores Division Officer, Services Division Leading Chief Petty Officer, and Supply Department Leading Chief Petty Officer. In 2009, he was promoted to the rank of senior chief petty officer and in 2010, transferred to Priority Material Office (PMO) in Bremerton, Washington. 

 

While in transit to PMO Bremerton, he attended Senior Enlisted Academy Class 151. While at PMO Bremerton, he served as the Senior Enlisted Leader. In May 2013, he advanced to the rank of Master Chief Petty Officer and transferred to Commander, Naval Air Force, Pacific as an Aviation Maintenance Management Team Inspector, then as a Team Master Chief. He is a graduate of the Senior Enlisted Academy (Class 151 Blue) and CMC/COB course Class 132, and served as Senior Enlisted Leader at Commander Naval Air Forces, Pacific. 

 

His personal awards include the Meritorious Service Medal, Navy Commendation Medal (two awards) and the Navy Achievement Medal (seven awards). Additionally he has received various unit awards. 

 

Master Chief Perryman reported to his current assignment as the Command Master Chief for Helicopter Maritime Strike Squadron (HSM 75) in March 2017.