Commander, Naval Air Forces

SAN DIEGO CA


Captain Dell D. Bull, U.S. Navy

Chief of Staff
Commander, Naval Air Force, U.S. Pacific Fleet


                                                             

CAPT BullCaptain Dell D. Bull is a native of Oak Harbor, Washington.  He attended the University of Idaho, receiving a Bachelor of Science Degree in Computer Science in 1988 and was commissioned through NROTC.

Captain Bull reported for flight training in Pensacola, Florida in July 1988.  In September 1989, he was designated a Naval Flight Officer and ordered to the "Golden Intruders" of VA-128 at NAS Whidbey Island for A-6E Intruder B/N (Bombardier Navigator) training.  He reported to the "Main Battery" of VA-196 in September 1990.  While attached to VA-196 he deployed to the Arabian Gulf in support of Operation DESERT SHIELD onboard USS INDEPENDENCE (CV 62).

In  December 1993, Captain Bull reported to the "Grim Reapers" of VF-101 as one of the first NFOs selected for transition to the F-14 Tomcat community.  Following replacement training he reported to the "Renegades" of VF-24 in December 1994, where he completed an Arabian Gulf deployment aboard the USS NIMITZ (CVN 68) flying missions in support of Operation SOUTHERN WATCH.

In June 1996, Captain Bull returned to the "Grim Reapers" of VF-101 as an instructor in the F-14A/B/D.  Following his RAG tour, Captain Bull reported in September 1998, to the "Tophatters" of VF-14 where he served as the Safety Officer, Maintenance Officer and Operations Officer.  While attached to VF-14 he completed a Mediterranean/Arabian Gulf deployment and participated in Operations ALLIED FORCE/NOBLE ANVIL and SOUTHERN WATCH aboard USS THEODORE ROOSEVELT (CVN 71) where he was selected as the NFO of the year by Commander, Carrier Air Wing EIGHT for his combat performance and tactical expertise.

In December 2000, Captain Bull reported to Capitol Hill to work for Senator John McCain as his Legislative Fellow.  In January 2001, he reported to the Joint Chiefs of Staff where he served as the Senior Policy Officer in the J-34 Anti-Terrorism Office.

In December 2003, Captain Bull reported to the "Black Aces" of VFA-41 as Executive officer, before assuming command.  He completed two cruises in support of Operations IRAQI and ENDURING FREEDOM.

In June 2007, Captain Bull reported to the Office of Legislative Affairs as the Aviation Programs Manager in Washington, D.C.

In October 2010, Captain Bull assumed command of the VFA-122 "Flying Eagles," the west coast F18A-F Fleet Replacement Squadron.

He then returned to the fleet reporting as Deputy Commander, Carrier Air Wing NINE, in February 2011 and as Commander, Carrier Air Wing NINE in February 2012 flying missions off USS JOHN C. STENNIS (CVN 74) in support of Operations NEW DAWN and ENDURING FREEDOM receiving the 2013 "Ramage" Award.

Captain Bull reported to Commander, Naval Air Force, Pacific Fleet as Chief of Staff in September 2013.

Captain Bull has accumulated over 4,800 flight hours and 950 carrier landings in three different airframes.  He is entitled to wear the Legion of Merit with a gold star, Defense Meritorious Service Medal, the Meritorious Service Medal with 2 gold stars, 3 Air Medals with Combat "V", six Strike/Flight Medals, Navy and Marine Corps Commendation Medal with gold star, the Navy Achievement Medal with 2 gold stars, among other campaign and unit awards.