Skip Ribbon Commands
Skip to main content


Captain Marc J. Miguez, a native of New Iberia Louisiana enlisted in the United States Marine Corps in December 1985. In June 1986, he reported to Parris Island, South Carolina for recruit training. Upon completion of recruit training, he reported to 3rd Force Reconnaissance Company, Mobile, Alabama.  During his tour with 3rd Force (1986-1993), he completed numerous military schools and deployments. He was a member of a select group that augmented 2nd Force Reconnaissance Company during combat Operations DESERT SHIELD / DESERT STORM. During this time he attended the University of South Alabama and received a Bachelor of Arts degree in June 1993.  In March 1994, he received a commission as an Ensign in the United States Navy through the Aviation Officer Candidate School (AOCS) program at NAS Pensacola, Florida. He then completed flight school and was designated a Naval Flight Officer in May 1995. After the completion of flight school, he received orders to the “Grim Reapers” of VF-101 at Naval Air Station Oceana, Virginia, for initial training in the F-14 TOMCAT.  In August 1996 he reported to his first fleet assignment, the “Diamondbacks” of VF-102. There, he deployed in support of Operation SOUTHERN WATCH aboard USS GEORGE WASHINGTON (CVN-73) and USS JOHN F KENNEDY (CV-67). 
In January 2000, Captain Miguez was selected to attend the Navy Fighter Weapons School (TOPGUN) and went on to serve as an F-14 Strike Fighter Tactics Instructor at the Strike Fighter Weapons School Atlantic as a staff instructor and F-14 Training Officer. Captain Miguez then reported as the squadron Training Officer to the “Puking Dogs” of VF-143 at Naval Air Station Oceana, Virginia in December 2002. While assigned to VF-143, he deployed onboard USS GEORGE WASHINGTON (CVN 73) in February 2004 in support of Operation IRAQI FREEDOM.
In August 2004, he attended the United States Marine Corps, Command and Staff College in Quantico, Virginia and was awarded a Master of Military Studies. He then was assigned to the “Flying Eagles” of VFA-122 where he completed initial training in the F/A-18 Super Hornet. Captain Miguez then reported to the “Bullets” of VFA-2 at Naval Air Station Lemoore, California in January 2006 where he served as an operational Department Head and deployed with the Bullets in February 2006 onboard USS ABRAHAM LINCOLN (CVN-72).  Following his operational Department Head tour, he served with the United States Special Operations Command (USSOCOM) as a liaison officer to the National Counter Terrorism Center in Washington DC from January 2008 thru December 2009.
He was selected for operational command in March 2009 and served as Executive Officer and then Commanding Officer of the “Blacklions” of VFA-213 based at Naval Air Station Oceana, Virginia from November 2010 thru May 2013. During his tour with VFA-213, he deployed onboard USS GEORGE H W BUSH (CVN-77) in support of Operations ENDURING FREEDOM (OEF) and NEW DAWN (OND). 
In May 2013, after completing his operational command tour, he served in Washington DC as the Naval Aviation Programs and Deputy Director Navy Programs representative to Congress within the Navy Office of Legislative Affairs.   He was selected for operational major command in October 2014 and in August 2015 Captain Miguez reported to Commander, Carrier Air Wing THREE and served as Deputy Commander.  In December 2016, Captain Miguez assumed command of Carrier Air Wing THREE.
Captain Miguez has accumulated over 4,000 flight hours in both the F-14 and F/A-18 and over 1,000 carrier-arrested landings. He is entitled to wear the Defense Meritorious Service Medal, two Meritorious Service Medals, four Air Medals (four Strike Flight awards), three Navy Commendation Medals, and Combat Action Ribbon as well as numerous unit commendations and awards.